Özel fiyatlarımızdan ve kampanyalardan yararlanmak için, direkt bize veya bölgenizdeki yetkili MCO Temsilcisine başvurabilirsiniz.x
 • ^ Başa Dön
 •  
 • KÖK HÜCRE TEDAVİSİ (FİBROCELL)
 • GEN TESTİ
 • BURUN ESTETİĞİ
 • GÖĞÜS ESTETİĞİ
 • YAĞ ALIMI LIPOSUCTION
  LAZER LİPOLİZ
 • KARIN ESTETİĞİ
  (ABDOMİNOPLASTİ)
 • KULAK ESTETİĞİ
 • POPO ESTETİĞİ
 • YÜZ ESTETİĞİ
 • DUDAK ESTETİĞİ
 • GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ
 • JİNEKOMASTİ
 • BACAK ESTETİĞİ
 • YAĞ ENJEKSİYONU
 • KOL ESTETİĞİ
 • KAŞ KALDIRMA
 • GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ
 • Gençleşme, Güzelleşme ve Sağlık Turizmi
  TIBBİ BİRİMLER

  KÖK HÜCRE TEDAVİSİ (FİBROCELL)
  Kök Hücre Tedavisi (Fibroblast)

  Fibroblast hastanın kendi hücrelerinden elde edilen, zamanın etkilerini geriye çeviren Otolog Fibroblast Hücresel tedavi yöntemidir. Yaşla birlikte ortaya çıkan yüz kırışıklıkları, kadın-erkek tüm insanların sıkıntısıdır. Yıpranan dokuda canlılığını kaybeden hücrelerle birlikte kollajen ve elastin üretimi azalır. Artık bu durum, doku mühendisliği teknikleriyle önlenebilmektedir. Bu bölgeye nakledilen fibroblast hücreleri dokunun eski canlılığını kazanmasını sağlar.

  Neden Fibroblast?
  Uygulama Alanları:
  Fibroblast Nasıl Uygulanır?

  Kişini kendi kulak arkasından, kol altından ya da kasık bölgesinden, steril şartlarda mercimek tanesi büyülüğünde doku alınır. Uygulanan alan önceden lokal ve topikal olarak bir anestetik kremle uyuşturulur. Alınan doku, solüsyonuna aseptik koşullarda soğuk zincir ile tam donanımlı laboratuara gönderilir ve üretime alınır. Yaklaşık 1 ay sonunda istenilen hücre yoğunluğuna ulaşıldığında, steril alanda fibroblast hücreleri soğuk zincir ile hekime ulaştırılır. Çoğaltılan bu hücreler, uygulama yapılacak bölgeye tekrar enjekte edilir. Uygulama 3 seans halinde yapılır ve her seansta hastanın cildine 20 – 40 milyon arası fibroblast hücresi enjekte edilir. Toplamda hastanın cildine ortalama 100 milyon fibroblast hücresi verilmiş olur.

  GEN TESTİ

  Gentest, bireyin genetik yapısı doğrultusunda sağlıklı, enerjik, uzun bir ömür sürmesi için sunulan kapsamlı analizler bütünüdür. Gentest, insan genomunun moleküler özelliklerini, tıp, epidemiyoloji, biyokimya, beslenme, diyetetik, spor fizyolojisi, istatistik bilimlerindeki ve bilgi teknolojilerindeki son gelişmeleri kullanarak tamamen size özel ‘Optimum Yaşam Planı’ olarak hizmetinize sunar.

  Hastalıkların bir kısmı doğrudan çevresel etkenlerle ortaya çıkmaktadır. Bulaşıcı hastalıklar bunun en tipik örneğidir. Böyle bir durumda genetik yapınızın rolü son derece sınırlıdır. Örneğin tifo veya kolera hastalığına yakalanmak bütünüyle çevre koşulları ve mikroorganizmalarla ilişkilidir.

  Bazı hastalıklar ise tamamen genetik yapınızdan kaynaklanmaktadır. Örneğin fenilketonüri, kistik fibrozis, orak hücreli anemi gibi hastalıklar genetik yapıdaki bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunların ortaya çıkmasını engellemek için birey olarak yapılabilecek bir şey yoktur. Bir de genetik yapıda yatkınlıkları taşınan ama hastalığın ortaya çıkması için yaşam tarzı ve dış çevre ile ilgili faktörlerden olumsuz bir etkilenmenin gerektiği hastalıklar vardır.

  Günümüzde hastalık ve ölümlerin önemli bir kısmını oluşturan hastalıklar; ileri dönem yaygın hastalıklar veya kompleks ve kronik hastalıklar olarak da nitelendirilmektedir. Örneğin; obezite, kalp hastalıkları, diyabet, osteoporoz, beyin damar hastalıkları ve kanserler hem genetik, hem yaşam tarzı, hem de yaşadığımız çevre ile ilgili faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Bu grupta eğer genetik yatkınlık bilinirse başta beslenme olmak üzere yaşam tarzı düzenlemeleri ve uygun tıbbi kontroller ile obezite ve diğer hastalıkların ortaya çıkması önemli ölçüde engellenebilir.

  Not: Tüm hastalıkların oluşumunda genetik yapı, dış çevre ve yaşam tarzı faktörlerinin farklı oranlarda, az da olsa etkisi bulunmaktadır. Örneğin dış çevre kaynaklı hastalıklara da (bulaşıcı hastalıklar gibi) yatkınlık veya dirençle ilgili genetik durumlar vardır. Ancak bu tür durumların ağırlıkları nispeten az olduğu için bu tabloda gösterilmemiştir.

  BURUN ESTETİĞİ
  Burun Estetiği Operasyonu

  Her insan en güzel yüze ve vücuda sahip olmak ister. Özellikle de kadınlar. Çekicilik ve güzellik ilk olarak yüzde başlar. Karşıdan bakıldığında birbiri ile orantılı yüz yapısı burun, göz ve dudaklar, kadınların hayalini kurduğu bir görünümdür. Bu nedenle de burun estetiği çok daha fazla üzerine düşülen ve tercih edilen yüz estetik operasyonlarının başında yer alır.

  Kusursuz ve yüze en güzel yakışan bir buruna sahip olmak herkesin isteklerinde yer alır. En önemli gereksinimlerinden biri de ifadenizdeki bütünlüğü bozmayacak şekilde profil görüntünüzde doğallık yakalamaktır.

  Burun estetiği operasyonu; tıptaki adıyla Rinoplasti; “ Burnun yeniden şekillendirilmesi“ işlemidir.Burun estetiği operasyonu ile; burun küçültme, burun büyütme, burun ucu kaldırma,burun kemiğinin alınması (deviasyon) gibi işlemler yapılabilir.

  Yapılma Nedenleri

  Burun Estetiği Operasyonunun yapılmasının başlıca iki nedeni vardır:

  1.SAĞLIK AMAÇLI:
  Burundan kaynaklanan sağlık sorunlarının giderilmesi amacıyla yapılan operasyondur. Genetik / doğumsal nedenler, kaza, çeşitli hastalıklar veya darbe sonucunda nefes almakta güçlük,burunda tıkanıklık veya kırık, konuşmakta zorluk, ileri seviye horlama veya koku alma / alamama şikayeti gibi sorunlar yaşayan kişiler için önerilmektedir.

  2. ESTETİK AMAÇLI:
  Estetik burun ameliyatı (rinoplasti); kişinin burnuyla ilgili rahatsız olduğu noktaların düzeltilerek estetik bakış açısından hoş görünen bir burun yaratmak ve aynı zamanda varsa nefes alma probleminin de giderilmesi amacıyla yapılan cerrahi bir müdahaledir. Plastik cerrahi uygulamaları arasında en sık yapılan işlemler arasındadır. Bu işlem sayesinde burun sırtındaki yüksekliğin giderilmesi, burunun görünen dış çatısındaki eğriliklerin düzeltilmesi, burun ucunun kaldırılması, burun uzunluğunun azaltılması, burun kanatlarının küçültülmesi, “septum” adı verilen burun ortasındaki kıkırdaktaki eğriliklerin düzeltilmesi vb. işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

  Ameliyat Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar

  Burun estetiğine başvuran bir hasta, doktoruna açık olmalı tam olarak nasıl bir burun istediğini eksiksiz anlatmalı gerekirse örnek bir fotoğrafla isteğini görsel olarak pekiştirmelidir.

  Ameliyat öncesi kişilerin fotoğraflarının çekilerek bilgisayar ortamında hayal edilen görüntünün yaratılarak hastanın onayının alınması da operasyon öncesi en doğru adımdır. Böylece operasyonun seyri ve ameliyatta izlenecek yöntem de açığa çıkmış olur.

  Ameliyat Yaşı

  Bayanlarda 17, erkeklerde 18 yaşından itibaren burun estetiği ameliyatı yapılabilir.

  Operasyon Yöntemleri

  Burun estetiği operasyonu için açık ve kapalı olmak üzere iki yöntem vardır. Kullanılacak yöntem, ameliyat öncesi değerlendirme sırasında burunda yapılacak değişikliklere karar verilirken doktorunuz tarafından işleyişe göre belirlenir.

  Anestezi Yöntemi ve Süresi

  Burun ameliyatları hastane ortamında, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi 1-3 saat arasındadır. Operasyon bitiminde hastanın burnunun içine tampon veya silikon, burun sırtına ise alçı yerleştirilir. Sebebi; hem erken dönemde oluşacak şişlikleri azaltmak hem de oluşturulan yeni burun yapısının dayanıklılığını koruyup, şeklinin tam oturmasını sağlamasıdır.

  Hasta operasyondan bir gün sonra taburcu edilir. Burun içine tampon yerleştirilmiş ise operasyondan 1-2 gün sonra, silikon yerleştirilmiş ise operasyondan 5-6 gün sonra çıkartılır. Açık rinoplasti tekniği uygulanmış hastalarda 6 veya 7. günde dikişler alınır, alçı ise 7 veya 8. günde çıkartılır.

  İyileşme Süreci

  Ameliyattan hemen sonra işlem sırasında oluşan kanamaya ve kişinin cilt yapısına bağlı olarak göz etrafında morarma ve şişlik ortaya çıkabilir. Bu normal bir durumdur. Meydana gelen morluk ve şişlik yaklaşık 2 hafta içerisinde tamamen kaybolur ve her geçen gün iyileşmeye devam eder. Burnunuzun tamamen şeklini alması 6 ay ile 1 yıl arasındadır.

  Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar
  GÖĞÜS ESTETİĞİ

  Dişiliğin bir sembolü olarak kabul edilen göğüs dokusu, kadın vücudunun estetik bütünlüğü göz önüne alındığında en önemli tamamlayıcı unsurdur. Ancak her zaman istenilen boyutta ve şekilde olmayabilirler. Çeşitli genetik ve gelişimsel faktörler nedeniyle vücudun geri kalanına orantısız kalan göğüs boyutları kadın psikolojisini ve yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Yapılacak operasyonlar ile göğüslerinizin istediğiniz normlara gelmesi mümkündür.


  GÖĞÜS BÜYÜTME OPERASYONU

  Günümüzde göğüs büyütme işlemi en çok uygulanan estetik operasyonudur. Çoğunlukla gebelik, emzirme ve yaşlanama sebeplerine bağlı olarak ya da göğüslerinin gelişimini tamamlayamadığı durumlar da yeterli derecede büyüklüğe göğüsler ulaşamamaktadır. Göğüs büyütme operasyonu ile küçük göğüsler daha iri ve daha dolgun, estetik olarak da daha hoş ve güzel görünüme sahip olurlar.

  Protez veya implant olarak adlandırdığımız silikondan yapılmış doğal malzemelerin meme dokusunun altına yerleştirilmesi ile meme hacminin arttırılması sağlanır.

  Yapılma Nedenleri

  Bu işlem tipik olarak küçük, gelişmemiş veya doğum sonrası küçülmüş memeleri büyütmek amacıyla yapılır.

  Ameliyat Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar

  Ameliyat öncesi göğüs muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Tehlike arz edecek durumlarda veya 40 yaş üstü kişilerde meme ultrasonografisi ve mamografi ile göğüs değerlendirilip operasyon için karar verilmelidir.

  Ameliyat Yaşı

  Meme dokusunun gelişimini tamamladığı 18 yaş sonrası önerilir. 50 yaş üstüne de; sağlığı yerinde olduğu sürece yapılabilir. Ancak ergenlik çağında bir memenin fazlaca geliştiği diğer memenin gelişmediği; asimetrik ve problemli göğüsler kişi için ciddi psikolojik sorun oluşturuyor ise ebeveyn onayı ile daha erken yaşlarda meme protezi operasyonu yapmak mümkündür.

  Operasyon Yöntemleri

  Göğüs büyütmek için kullanılan protezler başlıca 4 farklı teknik ile meme hacmine yerleştirilir. Meme başı, meme altı kıvrımı, koltuk altına yapılan 3-4 cm’lik kesilerden veya göbek deliğinden girilerek protez yerleşim işlemi uygulanır.Protez için meme altında hazırlanan cep, meme dokusunun altında (subglandüler- kas üstü) veya meme dokusunun altında bulunan göğüs kasının (pektoral kas) altında (subpektoral – kas altı) hazırlanabilir.

  Göğüs Protezinin Şekli

  Yuvarlak ve damla model (anatomik şekil) olmak üzere başlıca iki ana gruba ayrılır. Damla model protezler normal bir memenin şekline daha iyi bürünür, meme başı ve altında kalan kısım daha dolgundur. Meme dokusunun çok az olduğu durumlarda özellikle tercih edilir. Bu protezler farklı en, boy ve yükseklik kombinasyonlarında üretilir.

  Bir göğüsü büyütmek için kullanılacak protezin boyutunu belirlerken kişinin meme ve göğüs kafesinin yapısı, boyu, kilosu ve beden ölçüleri dikkate alınır. Bu fizyolojik sınırların zorlanmaması koşulu ile hasta ve doktor birlikte kullanılacak protezin büyüklüğüne ve şekline karar verirler. Ameliyat esnasında ise Plastik cerrah düşündüğü protezi koymadan önce test protezini koyarak görünümü son kez değerlendirir. Bazen planlanan protezin bir beden büyüğü veya küçüğü de denenir ve hangisi en iyi sonucu veriyor ise o protez kullanılmalıdır.

  Anestezi Yöntemi ve Süresi

  Ameliyatlar hastane ortamında, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi, ameliyatın teknik ve kapsamına bağlı olarak 1,5-3 saat arasındadır. Operasyon bitiminde göğüslere pansuman uygulanır, sutyen kullanılır. Balensiz özel sutyen ödem ve ağrı kontrolünde faydalıdır. Kişi operasyondan bir kaç saat sonra ayağa kalkabilir, bir gün sonra da taburcu edilir. Geceyi hastanede geçirmek yatağın pozisyonu, ağrı kontrolü ve olası komplikasyonların yakından izlenmesi bakımından yarar sağlar.

  İyileşme Süreci

  Ameliyat sonrası, ağrı ilaçla kolaylıkla kontrol edilebilir ve birinci veya ikinci günde kaybolur. Ameliyat izleri zamanla solacak, 6 ay – 1 sene sonra belli belirsiz hale gelecektir. Göğüslerdeki hafif derecede şişme ve renk değişiklikleri de birkaç gün içerisinde yok olacaktır. Ameliyat sonrası ilk hafta göğüs olduğundan daha büyük ve gergindir. Zaman içerisinde gerçek boyutuna döner ve yumuşar. 3-5 gün sonra duş alınabilir ve işe başlanabilir. Ameliyat sonrası doktorun belirlediği periyotlarla (1, 3, 6 ay gibi) kontrole gidilmelidir. Kesi izinin sorunsuz iyileşmesine yardımcı olacak bantlar veya merhemler kullanılabilir. Kesi izi son halini ortalama bir yılda alacak ve ten rengine dönecektir.

  Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

  GÖĞÜS KÜÇÜLTME OPERASYONU

  İleri derecede büyük ve sarkık olan göğüslerin küçültülerek forma sokulması işlemidir. Aşırı kilo alma, genetik ve hormonal sebepler, ilerleyen yaş, bazı ilaçlar ve tümörler gibi sebeplerle göğüsdeaşırı büyüme ve sarkıklık oluşabilir.Göğüs küçültme ameliyatında; fazla meme dokusu, yağ dokusu ve deri çıkarılarak daha küçük, hafif ve estetik bir göğüs elde etmek mümkündür.

  Yapılma Nedenleri
  Ameliyat Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar

  Ameliyat öncesi göğüs muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Tehlike arz edecek durumlarda veya 40 yaş üstü kişilerde meme ultrasonografisi ve mamografi ile göğüs değerlendirilip operasyon için karar verilmelidir.

  Ameliyat Yaşı

  Göğüs küçültme ameliyatı, meme dokusunun gelişimini tamamladığı 17-18 yaşından itibaren yapılabilmekle beraber bazı özel durumlarda daha erken yaşlarda da yapılabilir.

  Operasyon Yöntemleri

  Ameliyat için birden fazla teknik mevcuttur. Bu tekniklerin birçoğunda ileride yapılabilecek doğumlar sonrasında, emzirebilme açısından süt kanalları korunur. Göğüs küçültme ameliyatı geçirmiş bayanlarda emzirme oranı yaklaşık olarak %70′ tir. Ameliyat için değişik teknikler olmakla beraber, bunların hemen hepsinde ya meme başından aşağıya doğru inen bir çizgi ya da ters T harfi şeklinde bir kesi olur. Hangi tekniğin tercih edileceğine ameliyat öncesi yapılan muayenede göğüsün büyüklüğü, deformasyon derecesi, elastikiyet durumuna bakarak doktor eşliğinde karar verilir.

  Anestezi Yöntemi ve Süresi

  Göğüs küçültme ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve ameliyat ortalama 3 saat sürer. İlk 1-2 gün içinde oluşabilecek kan ve sıvıları dışarı almak üzere her iki göğüs yanlarına ince birer tüp (dren ) yerleştirilebilir. Hasta ameliyatın ertesi günü taburcu edilir. Hastalar sporcu sutyeni şeklinde elastik bir sutyen giyerek birkaç gün sonra günlük aktivitelerine ve iş sürecine dönebilir.

  İyileşme Süreci

  Göğüs küçültme ameliyatlarından sonra iyileşme evresindeki süreçte oluşan ağrı, ilaçla kolaylıkla kontrol altına alınarak birinci veya ikinci günde kaybolur. Hasta 2-3 gün aralıklarla kontrole gelir. Dikişler 10-12. günler arasında alınır. Ameliyat sonrası doku şişmesi nedeni ile meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bu durum genellikle 6 hafta içinde kaybolur. Ameliyat sonrasında oluşacak iz ise 1 yılın sonunda kaybolur.

  Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

  GÖĞÜS DİKLEŞTİRME OPERASYONU

  Göğüs dikleştirme ameliyatları; göğüsün büyüklüğü ile ilgili önemli bir sorun olmamasına karşın, yapılan doğumlar, kilo alıp vermeler ya da yaşlanma sonucu bozulan meme formunun tekrar kazanılması için yapılan ameliyatlardır. Göğüs estetiği ameliyatları arasında, bayanların en çok yaptırmak istedikleri estetik operasyonlardan biridir.

  Göğüs dikleştirme ameliyatları göğsün normal boyutlarına ulaşmasında bazen tek başına yeterli olmayabilir. Eğer meme dokusunun yetersiz olduğu düşünülüyorsa, göğüs dikleştirme ameliyatı sırasında, göğüs protezi ilave edilerek arzu edilen sonuca ulaşılabilir.

  Yapılma Nedenleri

  Göğüsün sarkmasına yol açan çok çeşitli faktörler mevcuttur. Yaşla birlikte derinin elastikiyetini yitirmesi nedeniyle insan vücudunun birçok bölgesinde oluşan sarkmalar en çok da göğüs dokusunda kendini gösterir. Bu duruma hormonal değişimler, genetik miras, gebelik, emzirme, yerçekiminin etkisi, kilo alıp-verme gibi nedenlerde eklenince sarkmanın boyutu artar. Göğüs dikleştirme ameliyatları bu problemleri azaltmak ya da ortadan kaldırmak amacıyla yapılan operasyonlardır.

  Ameliyat Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar

  Ameliyat öncesi göğüs muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Tehlike arz edecek durumlarda veya 40 yaş üstü kişilerde meme ultrasonografisi ve mamografi ile göğüs değerlendirilip operasyon için karar verilmelidir. Operasyon öncesinde sigaranın bırakılması daha çabuk ve sorunsuz iyileşmenizi sağlar. Aspirin ve antienflammatuar ilaçların 2-3 hafta öncesinden kesilmesi gerekir. Sıklıkla kullanılan bitkisel ilaçlar veya bitkisel destek gıdaları mutlaka operasyon öncesinde kesilmelidir.

  Operasyon Yöntemleri

  Göğüs dikleştirme ameliyatlarında hangi tekniğin hasta için en uygun olduğuna, yapılacak muayene sonrası, göğüsün sarkma derecesi, doku elastikiyeti, hacim kaybı olup olmadığı değerlendirilerek karar verilir. Yapılacak kesiler, deformasyonun derecesine göre, meme başı çevresi, meme başından aşağıya dik kesi ya da ters T harfi şeklinde olabilir.

  Anestezi Yöntemi ve Süresi

  Göğüs dikleştirme ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve ameliyat ortalama 3 saat sürer. Hasta ameliyattan sonra genellikle aynı gün veya ameliyatın ertesi günü taburcu edilir. Dikişler 10-12. günler civarında alınır. Hastalar; doktorlarının önereceği sporcu sutyeni şeklinde elastik bir sutyen giyerek birkaç gün sonra günlük aktivitelerine ve sosyal hayatlarına dönebilirler.

  İyileşme Süreci

  Göğüs dikleştirme ameliyatlarından sonra ancak dikleştirme ile birlikte silikon meme protezleri kas altına yerleştirilmişse özellikle ilk birkaç gün kol hareketlerinde ağrılar oluşabilir. Bu durumda ağrıyı kontrol etmek için kuvvetli ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılır. Ameliyatta, sarkıklığın derecesi ve ameliyatın yöntemine göre farklı büyüklük ve yerlerde kesi izleri olabilir. Göğüsün ideal şeklini bulması 3-4 ayı bulmaktadır.

  Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar
  YAĞ ALIMI LIPOSUCTION LAZER LİPOLİZ

  Kişinin gelişim evresi süreci içerisinde vücudunda yağ hücresi artışı doğru oran ile artış sağlar. Gelişim evresinin tamamlanmasının ardından gelişen yağ hücre sayısı sabit kalırken, hacim artışı görülür bu da vücut endeksi üzerinde ki kilo artışı ile sonuçlanır.

  Yağ aldırma cildin altındaki fazla yağ birikimlerinin özel kanüller aracılığı ile vakum veya özel hazırlanmış enjektörler kullanılarak, emilmesi yöntemidir. Bu yöntemle fazla yağlar rahat ve güvenli bir şekilde alınabilmektedir.

  Günümüzde yağ aldırma operasyonlarında klasik liposuction yönteminin yerini artık hasta için minimal cerrahi gerektiren daha konforlu teknikler yer almaya başlamıştır. Artık lazer liposuction ise vakumdan çok daha farklı ve ileri teknoloji kullanılarak yapıldığı için nokta atışı yapmaktadır. Liposuction yapılacak yer öncelikle uzman doktor tarafından özel kalem yardımı ile çiziliyor ve hedef tamamen belirleniyor. Liposuction yapılacak yer belirlendikten sonra lazerleme işlemi yapılarak, liposuction yağ aldırma ameliyatına başlanmış olunuyor.

  Liposuction belli bölgelerde toplanan yağların büyük çaplı kanüller kullanılarak alınması yöntemidir. Bu metot deride geniş boşlukların kalmasına ve kontür bozukluklarının oluşmasına sebep olur. Bu nedenle hastanelerimizde; klasik liposuction yöntemi yerine Lazer Lipoliz (SlimLipo) yöntemi uygulanmaktadır.

  Yapılan çalışmalar yağ hücrelerinin Lazer enerjisi ile fonksiyon göremeyip dağıldığını göstermiştir. Bu sırada alt deriyi etkileyen Lazer enerjisinin kollajen ve elastik lifleri etkileyerek doku kalitesini arttırdığı belirlenmiştir.

  Yapılma Nedenleri

  Diyet ve egzersize rağmen bölgesel olarak kalan dirençli yağların ve hücrelerinin alınmasında Lazer Lipoliz (SlimLipo) ameliyatı oldukça etkilidir diyebiliriz. Ameliyatın temel amacı yağdan ziyade yağ hücrelerinin alınmasıdır. Bu yöntem sadece cilt altında biriken yağı yok etmekle kalmaz aynı zamanda ciltteki kollajen üretimini artırarak cildin daha gergin ve genç görünmesini de sağlar.
  Lazer Lipoliz(Slimlipo) başlıca üç amaçla kullanılmaktadır.

  Ameliyat Yaşı

  Adayın genel sağlık durumunun iyi olması gerekir. Obezite problemi olan şişman kişilerin zayıflamasını sağlamak için uygulanan bir yöntem değildir. Vücudun belli bölgelerinde birikinti oluşturan, vücut hatlarını bozan yağ birikimlerinin alınması için uygulanır. Amaç hastayı zayıflatmak değil, vücut hatlarında çıkıntılı görünüm oluşturan yağ birikimlerini alarak vücut hatlarını daha düzgün ve daha orantılı hale getirmektir.

  Uygun aday olma kriterlerinden biri de derinin özellikleridir. Yaşı genç kişilerde alınacak sonuçlar daha verimli olur. Deri elastikiyeti bozulmuş olan kişilerde çoğu zaman deri fazlalıklarının çıkarıldığı germe ameliyatlarının da yapılması gerekmektedir.

  Anestezi Yöntemi ve Süresi

  Operasyon işlem yapılacak alanın durumuna göre lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat hastane koşullarında lokal veya genel anestezisi altında yapılır. Yapılacak bölgelerin sayısına ve büyüklüğüne göre operasyon süresi değişkendir. SlimLipo ameliyatında 3-4 mm’lik küçük kesiler yapılarak planlanan bölgelerden yağlar alınır.

  İyileşme Süreci

  Ameliyat sonrası işlem uygulanan bölgeye bandaj uygulaması yapılır. Bu bandaj yaklaşık 4-5 gün kalır. İlk pansuman genellikle 3. günde yapılır. Erken dönemde bir miktar şişlik ve morluk olabilir. Bunlar hızla kendiliğinden düzelir. Yapılacak bölgelerin genişliği ve sayısına göre ortalama 3-7 gün sonra işinize dönebilirsiniz. Sonucun daha net görülebilmesi için 3 ayı beklemek gerekir.

  Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

  KARIN ESTETİĞİ (ABDOMİNOPLASTİ)

  Karın germe (Abdominoplasti) orta ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir. Şişman kişiler bu ameliyattan önce kaybedebilecekleri miktarda kilo vermelidirler. Bu ameliyat ile şişman göbek ve karın görünümü germe operasyonu ile düzeltir. Ameliyata bağlı ince çizik iz kalıcıdır.

  Yapılma Nedenleri

  Düz bir karın güzel bir fiziğe sahip olmanın habercisidir. İlerleyen yaş aralığı, üstü üste yapılan doğumlar, sıkça kilo alıp verme ile karın içinde oluşan yağlanma, karın kaslarında gevşeme, deri altında yağlanma ve deride gevşeme meydana gelip, bu deformelerin toparlanması işlemidir.

  Operasyon Yöntemleri

  Karın duvarının şekillendirilmesi, mevcut olan yağlanmanın, sarkmanın ve cildin esnekliğinin durumuna bağlı olarak; yağ alımı (liposuction – lazer lipoliz) veya karın germe (abdominoplasti ) yöntemleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Abdominoplasti, vücut kontürü düzeltilmesine (estetik meme ameliyatları, liposuction vb.) yönelik ameliyatlar veya diğer bazı ameliyatlarla (rahim, yumurtalık ameliyatları vb.) beraber de yapılabilir.

  Karın germe operasyonlarında; tam karın germe (full abdominoplasti ) ve mini karın germe (mini abdominoplasti ) gibi başlıca iki farklı yöntem uygulanabilmektedir.

  Mini Karın Germe:
  Sadece alt karın bölgesi ve göbek altındaki fazla yağ ve cilt fazlalıklarının alınması işlemidir. Obezite tanısı konmayan kişiler üzerinde etkisi daha belirgin olduğundan bu kişiler tarafından sıkça tercih edilen bir yöntemdir.

  Full Karın Germe:
  Vücuttaki tüm karın ve bel bölgesindeki fazla yağ alınır, göbek altındaki cilt fazlası çıkartılır ve gevşemiş olan karın kasları yeniden yapılandırılır. Germe operasyonu bu bölgede direnç gösteren inatçı yağlara çözüm olduğu söylenebilir.

  Anestezi Yöntemi ve Süresi

  Karın germe ameliyatları ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyondan 2-3 hafta öncesinde aspirini ve sigara kullanımı sonlandırılmalıdır. Ameliyatın süresini yapılacak işlemler belirler. Eğer çok geniş bir alana liposuction uygulanmayacaksa tam karın germe ameliyatı 2- 3 saat arasında sürer.

  İyileşme Süreci

  İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı olabilir. Drenler ortalama 1-3 gün, dikişler 1-3 hafta sonra alınır. Ortalama 1-3 gün hastanede kalmanız gereklidir. Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç ay alabilir. İşinize 2-4 hafta sonra dönebilirsiniz. Yara izi ilk 3-6 ay kötüye gidermiş gibi görülebilir ama bu normaldir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir. Tamamen yok olmamasına rağmen iz bu bikini altına dahi kolayca saklanabilir. Kısmi veya tam abdominoplasti işlemleri karın kaslarında zayıflık veya seri sarkıklığı olan hastalar için mükemmel sonuç yaratır. Hastaların çoğunda, düzenli egzersiz ve diyetle mükemmel sonuç yıllarca korunabilir.

  KULAK ESTETİĞİ

  Kulak estetiği en sık, kulak boyutunu küçültme ya da kepçe durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Plastik Cerrahide kulağın kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna kepçe kulak veya yelken kulak (protrudingear) adı verilmektedir. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olmasının onarım işlemidir.

  Kepçe Kulak Estetiği

  Halk arasında kepçe kulak çoğu zaman hatalı olarak büyük kulak ifadesi ile değerlendirilir. Oysa gerçek neden, kıvrım olması gereken bazı kısımların düz olması ve bu nedenle kulağın baş ile daha fazla açı yaparak öne doğru kıvrık olması yani önden bakıldığında kulağın daha fazla görünmesidir. Kepçe kulak durumunu düzeltmek için kulak estetiği yapılır.

  Operasyon Yöntemleri

  Otoplasti genellikle kepçe kulakları başa daha yaklaştırmak, eksik kıvrımlarını şekillendirmek veya büyük kulakları küçültmek amacıyla yapılır. Bu operasyon genellikle 6 yaşından itibaren yapılmaktadır. Bu ameliyatta kulak arkasından girilerek kıkırdak törpülenir ve özel dikişlerle arkaya doğru kıvrık şekil verilir. Bazen de doğuştan kulak kepçesi hiç oluşmaz ya da sadece kulak memesi mevcuttur. Bu duruma mikrotia denir. Bu durumda kulak rekonstrüksivonu ameliyatları yapılır. Genellikle kulak rekonstrüksiyonu hastanın kendi dokularını kullanarak ya da beraberinde bazı suni maddeleri (protez) kullanarak yapılır.

  Anestezi Yöntemi ve Süresi

  Kepçe kulak estetiği (otoplasti) genellikle outpatient (ayaktan cerrahi tedavi) olarak yapılmaktadır; doktorun müdahalesi ameliyathane ortamında yapılmalıdır, önerebilir.

  Hasta yaşı küçük ise genel anestezi önerilir. Erişkinler içinse sedatif ile kombine ederek lokal anestezi tercih edilebilir. Bu durumda hasta uyanık ancak gevşemiş olacaktır.

  Operasyon 1.5-2 saat sürer. Komplike olgular daha uzun sürebilir. Kulaktaki probleme göre ameliyat tekniği değişebilir. Genellikle kulak arka yüzünden yapılan kesi ile kıkırdak dokuya ulaşılır. Kıkırdak dokudan bazen bölümler çıkarılır veya doku çıkarılmadan kıkırdak üzerinde hafifçe törpülenerek kulağa şekil verilir.

  İyileşme Süreci

  Ameliyattan birkaç saat sonra ayağa kalkıp dolaşılabilir ve eve gidilebilir. Hastanın başı, ameliyatın sonunda şekillenme ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için sarılacaktır. Kulaklar birkaç gün ağrıyabilir ancak bu şikayet ilaçlarla yatıştırılabilir. 2 ila 4 gün sonra bu sargı çıkarılarak daha hafif bir pansuman ile baş sarılacaktır. Bu sargıların da çıkarılmasından sonra özellikle geceleri kullanmak üzere kafa bandı önerilir. Bu bandın gündüz de kullanılması kulağın şeklinin daha iyi muhafazasına yardımcı olacaktır. Dikişler genellikle bir hafta içinde alınır veya kendiliğinden eriyen dikişler kullanılabilir. Kulağın büküleceği herhangi bir aktiviteden 1.5 ay kadar kaçınılmalıdır. Erişkinlerin çoğu işlerine aşağı yukarı 10 gün içinde dönebilir. Çocuklar yaklaşık yedi gün sonra okula gidebilir, ancak aktivitelerde dikkatli olmaları gerekir.

  POPO ESTETİĞİ

  Kalçalar kadın figürünün en önemli unsurlarından birisidir. Dolgun, yuvarlak ve dik görünümlü giyilen kıyafeti tam dolduran kalçalar günümüzde tüm kadınların en çok sahip olmayı arzuladıkları vücut parçalarıdır. Ancak sadece kadınlar değil, günümüzde küçük ve silik kalçalı erkekler de daha biçimli kalçalar için aynı ameliyatı istemektedir.

  Gluteoplasti de denilen kalça estetiği kalçaların daha dolgun diri ve dik görünmesini sağlayan bir plastik estetik cerrahi uygulamasıdır. Yapılan uygulama hastaya göre değişmektedir.

  Temel olarak kalça estetiği üçe ayrılabilir:
  Operasyon Yöntemleri

  1.Yağ enjeksiyonu:
  Basenden, belden, poponun alt ve dış tarafından lazer liposuction ile ince kanüllerle yağ alınma işlemidir. Kişinin kendisinden alınan yağ özel işlemlerle yoğunlaştırılır ve poponun üst tarafına yerleştirilir. Bu sayede popo dolgunlaşır.

  2. Popo Protez:
  Popo üzerinde ki yağın dolgunluk seviyesi üzerinde yeterli olmadığı durumlarda silikon protezler kullanılabilir. Bu işlem poponun arkaya doğru çıkık ve yüksek durmasını sağlar. Uygulanan protezler kalçalar için özel olarak tasarlanmış ürünlerdir. Protezler son zamanlarda adale içerisine yerleştirilmektedir. Protezler kalçalar arasındaki oluğa kısa bir kesikten yerleştirilir ve ameliyat izi gözükmez.

  3. Popo Kaldırma:
  Çok kilo vererek cilt içerisinde boşalma ve çökme yaşayan kişilerde karnın altından ve poponun üstünden deri çıkartılarak tüm kalça bölgesinin askı işlemiyle yukarıya alınması işlemidir. Cilt kalitesi orta ve iyi olan hastalarda ise yağ dokusu enjeksiyonu veya protez uygulaması yeterli olabilmektedir.

  Ameliyat Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar

  Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, kalça estetiği ameliyatlarında da ameliyattan 3 hafta öncesinde aspirini ve sigarayı kesmek gerekmektedir. Son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.

  Anestezi Yöntemi ve Süresi

  Ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Yapılan işlem tekniklerine ve sırasına göre operasyon süresi 2-3 saat arasında sürer.

  İyileşme Süreci

  Operasyon sonrası kişinin hastanede kalmasını gerektirmez. Ameliyattan sonra özel bir korse 3-6 hafta süre ile kullanılır. İyileşme yapılan ameliyata göre 2-10 günde tamamlanır. Hastanın şişliklerinin inmesi ve kalçaların tam biçimini alması 3-6 ayda tamamlanır. 30 - 45 gün sonra aktif spor yapmaya başlanabilir. Popoprotez operasyonlarından sonra dikkatli oturup kalkmak gerekir.

  YÜZ ESTETİĞİ

  Yüz estetiği ameliyatı, hastanın gevşeyen veya sarkmış olan yüz derisinin fazlalıklarının alınıp, daha genç bir yüz görünümü kazandırılmasıdır. Yapılacak ameliyat, yaşlanmayı durdurmaz ama yüz görüntünüzde gençleşme sağlar. Yaşlanma saati geri döndürülür, ama çalışmaya devam eder. Yüz bölgesinde ilerleyen yaş ve birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan yaşlılık belirtilerinin ortadan kaldırıldığı cerrahi işlemler yüz germe estetiğini oluşturmaktadır. Yüz germe estetiğinin amacı, hastanın doğal ve genç bir yüze sahip olmasıdır.

  YÜZ GERME
  Yapılma Nedenleri

  Yüz germe estetiği, yaşlanma sonucunda bollaşan derinin uygun yerlerden kesilip yüzün yan taraflarından arkaya-yukarı doğru çekilerek gerilmesi ve fazla kısımlarının kesilerek tekrar dikilmesinden ibarettir. Her ameliyatta olduğu gibi yüz germenin de çok önemli püf noktaları vardır. En önemli konulardan biri, yüz mimik kaslarını hareket ettiren yüz sinirinin (fasiyal sinir) korunmasıdır. Bu sinir her iki yanak bölgesinde çok ince dallara ayrılmakta ve derinin altında uzanmaktadır.

  Ameliyat Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar

  Genel sağlık durumunuzun iyi olması ve operasyona psikolojik olarak hazır olup, ameliyat sonuçlarıyla ilgili gerçekçi beklentiler içinde bulunulması gerekmektedir. Hasta muayenesinde hastanın varsa alkol, sigara ve zararlı madde alışkanlığıyla, hipertansiyon, kalp ve damar, karaciğer gibi hastalıklarıyla ilgili bilgiler estetik cerrah tarafından değerlendirilir. Ameliyat planlaması hastanın yüz ve boynundaki deformasyonun şiddetine göre cilt dokusu, kemik yapısı, yağlanma miktarı ve yaygınlığı, sarkma derecesi dikkate alınarak yapılır. Bu ameliyatla beraber göz kapağı estetiği de yapılabilmektedir. Ayrıca yağ enjeksiyonları ve alın germe gibi işlemler de bu ameliyata eklenebilir. En az bir hafta öncesinden aspirin, gingko biloba, e vitamini gibi kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi gerekmektedir.

  Ameliyat Yaşı

  Ortalama 40 yaş ve üzerinde olanlar; 40 yaş altında olmasına karşın, boyun, yüz ve dudak kenarlarında sarkma, yağlanma ve katlanma olan kişiler için uygun bir operasyondur.

  Anestezi Yöntemi ve Süresi

  Ameliyatlar hastane ortamında, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi 2-4 saat arasındadır. Operasyon bitiminde işlem yapılan alana iki adet dren konur. Bu drenler 24-36 saat sonra çekilir. Hasta ameliyattan yüz germe korsesi ile çıkar ve bu korsenin bir hafta giyilmesi istenir.

  İyileşme Süreci

  Ameliyat sonrası altıncı günde dikişler alınır, yüzde mevcut ödemler geçmeye başlar. Özel bir masaj metodu ile yeni cilt dokusu dinamikleştirilmeye başlanır. Ağrı rahatsız edecek şiddette olmaz ve ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Şişlik ve morluklar ilk birkaç gün içerisinde hızla azalır ve 2 hafta içerisinde kaybolur. Cildin yüz üzerine tam olarak oturması yaklaşık 4-6 ay sürer. Kimi operasyonlar 7 ila 15 yıl sonra tekrar cerrahiye ihtiyaç duyarken, birçok hastada ikinci bir estetik gerekmez.

  Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar
  DUDAK ESTETİĞİ

  Dolgun ve çekici dudaklara sahip olmak her kadının isteyeceği bir ayrıcalıktır. Çekiciliğin, doğurganlığın, dişiliğin ve en önemlisi güzelliğin olmazsa olmazlarından biri dudaklarımızdır. Yüzde güzelliği tamamlayan en önemli unsurlardan biri olan dolgun dudaklara sahip olmak sebebi ile yapılan estetik operasyonlarıdır.

  Yapılma Nedenleri

  İnce dudak yapısına sahip ya da fazla kalın dudak yapısına sahip bayanların, yüzlerinde ki güzellik yaklaşımlarını güçlendirmek adına tercih edilir. Sonucunda; dudak şekli doğallığını koruyarak belirginleşirken, dudak üstü kırışıklıkları hafifler ve yaşa bağlı küçülen dudak hatları eski şekline kavuşur. Dudak dokusundaki kolajen yapımının uyarılmasıyla dudak yeniden yapılanır ve kalitesi arttırılır.

  Operasyon Yöntemleri

  Dudak estetiği operasyonunu üç ana grupta inceleyebiliriz: Yabancı dolgu malzemeleri veya kişinin kendi dokuları ile doldurmak, dudakları ameliyat ile yeniden biçimlendirmek ve gülme şeklinin değiştirilme işlemleridir.

  1.Dudak Enjeksiyonları:
  Enjeksiyonlar; dolgu materyalleriyle ya da kişinin kendi yağ dokusunun kullanılması şeklinde olabilir. Amaç, dudağı kendi doğallığından uzaklaşmadan daha dolgun bir hale getirmektir.

  2.Dudak Operasyonları:
  İki temel teknik uygulanır. Birincisi, ağız içinden yapılan kesilerle dudağın etli kısmını kütlesel olarak dolgunlaştırmak ve görünürlüğünü sağlamaktır. İkinci yöntem ise,ve ince dudaklı kişilerde ve burun ile dudak mesafesi uzun kişilerde uygulanan, üst dudak çerçevesini yukarı taşıma işlemidir. Her iki teknik sonrası da iz kalmamaktadır.

  3.Gülme şeklinin değiştirilme işlemleri ( Mona Lisa Gülüşü; “Kanin” Gülüş ):
  Gülüş şekli insanın aslında en önemli imzasıdır. Samimiyet, güven ve neşe göstergesidir. İyi bir gülüş için, dudaklar ve dişler uygun pozisyonda olmalıdır. “Kanin” gülüş olarak tabir edilen gülme şeklinde, üst dudak yukarı doğru çekilir ve diş etleri görünür. Bu bazı insanlarda çok sempatik durabilse bile çoğu kişi tarafından tercih edilmez. “Mona Lisa” gülüş şeklinde dudak kenarları yanağa doğru uzar ve sakin ve samimi bir hava verir ve botox yöntemi kullanılarak yapılabilir. Ayrıca çok fazla diş eti gözüken hastalara, estetik uygulamalar yapan diş hekimleriyle konsülte edilerek çözüm önerisi sunulur.

  Anestezi Yöntemi ve Süresi

  Yapılacak operasyonun tekniğine göre genel veya lokal anestezi uygulanır. Kimi cerrahi müdahale gerektirmeyen operasyonlarda lokal anestezi dahi uygulanmaz.

  İyileşme Süreci

  Dudak, bedenimizdeki en hassas noktalardan biridir. Kolay şişmesi ve kan dolaşımı fazla miktarda olduğundan operasyon sonrası morarma ve şişme eylemlerinin görülmesi olağandır. 7-10 gün süre zarfında morarma ve şişme yok olacaktır..

  GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

  Göz kapağı estetiği (blefaroplasti), göz kapaklarına uygulanan estetik cerrahi girişimdir. Bu girişimde, alt ve üst göz kapaklarından fazla yağ dokusu, deri ve kas fazlalıkları ile birlikte çıkarılır. Ancak çıkarılan doku miktarlarının çok iyi planlanması gerekir.

  Yapılma Nedenleri

  Göz kapakları yaşlanmanın en fazla kendini gösterdiği ve en fazla dikkat çektiği yerdir. Yapısı gereği hem çok hareketli hem de çok ince derili olan göz kapaklarında cilt kırışması ilerleyen yaşlarda neredeyse kaçınılmaz. Etraflarında başlayan bütün sarkmalar, gevşemeler de göz kapaklarını etkiliyor. Göz kapağı yaşlanmaya bağlı olarak, bazen de kalıtsal olarak daha genç yaşlarda ya da gözlerin fazla yorulmasına bağlı olarak torbalanma olabilir ya da bollaşabilir bu durum göz kapağı estetiği ile düzeltilebilir.

  Ameliyat Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar

  Kişi ameliyat öncesi mutlaka muayene olmalıdır ki göz kapağı üzerinde yapılacak olan uygulamanın tekniği ve önceliği belirlenir. Kalp hastalığı, diyabet ve göz tansiyonu olan hastalarda bu operasyon doktor izni ile gerçekleştirilir.

  Ameliyat Yaşı

  Göz kapağı estetiği (blefaroplasti ) 35-70 yaş aralığındaki kişilere uygulanmaktadır. Genetik faktörler genç yaşlarda da göz kapağı sorunlarına yol açabileceği için 20 yaşlarından sonra da gözkapağı estetiği gerçekleştirilmektedir. Göz kapaklarında doğuştan sorun olan çocuklarda 6 yaşına kadar ameliyat yaptırılması gerekmektedir.

  Operasyon Yöntemi

  Üst göz kapağında kat çizgisinden, alt göz kapağında kirpiklerin hemen altında kesiler açılarak buradan müdahale edilir. Üst göz kapağındaki kas dokusundaki gevşeklik giderilir. Bağ ve kas dokusu onarılır, fazla yağ miktarı ve deri alınır. Alt gözkapağındaki fazla yağ, cilt ve kas dokusu alındıktan sonra özel dikişlerle kesi yeri, iz belirgin olmayacak şekilde kapatılır. Dikişlere hafif bir pansuman yapılır.

  Anestezi Yöntemi ve Süresi

  Blefaroplasti ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında 1-3 saat arasında uygulanır. Alt ve üst göz kapağı birlikte ameliyat edilecekse, önce üst göz kapağı sonra alt göz kapağı ameliyat edilir. Anestezi etkisi geçtikten sonra göz kapağı gergin gibi hissedilebilir, bu normaldir ve doktorunuz tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlarla bu huzursuzluk kontrol edilebilir. Operasyon sırasında hasta acı ya da ağrı hissi duymaz. Hasta aynı gün taburcu edilebilir.

  İyileşme Süreci

  Ameliyattan sonraki 24 saat boyunca gözlerin ovuşturulmamasına dikkat edilmelidir. Operasyon sonrasında gözleri kapatmayan pansumanlar 4-5 gün sonra estetik cerrah tarafından çıkarılır. Dikişler ameliyattan 3 ila 7 gün sonra alınır. Dikişler alındıktan sonra, göz kapağı çevresindeki şişlik ve morluk giderek kaybolacak ve daha iyi bakmaya ve daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. 2-3 gün sonra okuyup, televizyon seyredebilirsiniz. Genellikle bir hafta içinde günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

  Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar
  JİNEKOMASTİ

  Jinekomasti; erkek göğsünün kadın göğsü şeklinde büyümesine verilen isimdir. Erkek göğüslerinin yağlanma ve hormonal nedenlerle normalden fazla büyümesi durumudur.

  Yapılma Nedenleri

  Hormonal dengesizlik, karaciğer ya da tiroit hastalıkları, siroz, kullanılan bir takım ilaçlar, uyuşturucu kullanımı ve bazı kanser türleri gibi onlarca sebep erkekte göğüs büyümesine, yani jinekomasti’ye neden olabilir.

  Ergenlik çağında ( 13-15 yaş ) erkek çocukların büyük çoğunluğunda görülebilir ve yaklaşık %70-90’ı 1-2 sene içinde kendiliğinden geçmekte ve meme normal büyüklüğüne geri dönmektedir. Yapılma nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  Ameliyat Yaşı

  Ergenlik dönemi (17) bitiminden itibaren bu operasyon uygulanabilir. Daha önceki yaşlara bu operasyon fizyolojik çağ tamamlanmadığından önerilmez. Ergenlik dönemi altındaki kişilerin ameliyat kararı vermeden önce yaklaşık 2 yıl kadar beklemeleri doğru olacaktır. Ancak erişkin erkeklerde göğüs kanseri ihtimali hatırda tutulmalı ve dikkatli olunmalıdır.

  Operasyon Yöntemleri

  Ameliyat öncesinde doktorunuz tarafından yapılacak muayene ile ne tip bir jinekomasti olduğu tespit edilir. Böylece kitlenin sadece yağ dokusundan oluşup oluşmadığı, meme doku varlığı ortaya konabilir. Meme bezlerinin büyümesi sonucu oluşan jinekomasti’de meme bezlerinin büyümüş olan kısımları çıkarılır, fazlalıkları alınır. Yağ dokusunun artışı sonucu ortaya çıkan jinekomasti’de liposuction ile yağ aldırma ameliyatı uygulanır. Göğsü oldukça büyük olan kişilerde yağlar alındıktan sonra deride kalan bolluğu almak için ayrıca ciltte gerdirme işleminin de uygulanması gerekebilir.

  Anestezi Yöntemi ve Süresi

  Jinekomasti operasyonu, lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Hangi tip anestezi uygulanacağına yaşınıza ve göğüs büyüklüğüne bakarak doktor eşliğinde karar verilir. Ameliyat süresi ortalama 1-1,5 saat sürer. Jinekomasti ameliyatı olduktan sonra aynı günün akşamı ya da ertesi gün hastaneden çıkabilirsiniz.

  İyileşme Süreci

  Ameliyat sonrası hastalar ertesi gün normal hayatlarına geri dönebilmektedirler. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapılabilir.

  Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar
  BACAK ESTETİĞİ

  Dişiliğin bir diğer sembolü olan çekici ve çarpıcı bacaklar için bacak estetiğinde amaç, kalçalardan ayak bileklerine kadar vücut orantısını sağlayan, fiziğinize uygun bacaklara sahip olmaktır. Operasyonda basak bölgesindeki fazla olan bölgelerden yağ dokusu alınarak eksik bölgelere eklenir. Tersi olarak da yağın yetersiz olduğu hallerde bacakları şekillendirmek için silikon protezler ya da dolgu maddeleri kullanılabilir.

  Yapılma Nedenleri

  İdeal bacak şekline sahip olmak isteyen her kişi bacak estetiği operasyonu yaptırabilir. Orantısız yağlanma kişinin fiziğindeki vücut kalıbını bozan ve rahatsız eden bir olumsuzluktur. Bacaktaki kusurlar her zaman yağ fazlalığından oluşmaz. Bacak çarpıklıklarının altında yatan en önemli sorun bacak kemiği eğrilikleri ya da çocuk felci gibi kas sorunlarıdır. Bu durumlarda kamuflaj estetiği yapılır. İçbükey olan kontur çizgilerine yağ hücresi enjeksiyonu ya da aşırı zayıflık görülen yerlere silikon implant ideal çözümler olarak öne çıkar. Bacak kontur ve silueti düzgün olsa da bölgedeki kılcal damarlardan da (örümcek şeklinde ya da dallı budaklı ) bacak estetiğini bozan yüzeysel sorunlar arasında söz edilmelidir. Günümüzde lazer ve skleroterapi gibi yöntemler ile kılcal damarlar sorunlarını çözmek mümkündür.

  Operasyon Yöntemleri

  İdeal bacak estetiği için pek çok farklı işlem seçeneği mevcuttur. Liposuction, lazer lipoliz, lifting, subsizyon, yağ enjeksiyonu, lazer ve botoks uygulamaları bunların başında gelir. Her bölgenin gereksinimi ayrıdır. Deri esnekliği, yapılan işlemleri ve kapsamını belirler. 40 yaştan sonra esneklik bozulsa bile bireysel değerlendirmeler daha önemlidir. Bacak, uyluk ve diz bölgesi arasındaki uyum, şekillendirme sırasında dikkate alınır. İdeal bacak konturu için bazı bölgelerden yağ almak, bazı bölgelere tam tersi yağ hücresi vermek gerekebilir. Doku içi bantların gevşetilmesi, bazen mini liftler, kas dokusu arttırma işlemleri ve derinin mikro dolaşımını düzelten yöntemler bir arada uyumlu bir şekilde kullanılmalıdır. Bunlar bacağın kontur estetiğini oluşturur. Bacak derisinin pürüzsüz, yumuşak, kılsız ve kılcal damarların olmaması gerekir. Mikro dermabrazyon dediğimiz üst ölü tabakanın yok edilmesi işlemleri ve lazerle bu sorunlar çözülür.

  Dokuda çatlakların olması, yaş genç olsa bile doku kalitesinin bozulduğunu gösterir. Doku kalitesinin bozulmuş olduğu durumlarda cerrahi "firming-smoothing" işlemleri gerekir. Bunlar temel olarak kasık bölgelerine gizlenen lifting işlemleridir. Firming-smoothing bacak şekillendirmede bir başlıktır. Bu başlığın altında cerrahi girişimler yanında endormoloji gibi cerrahi olmayan yöntemler de yer alır. Hatta firming-smoothing kremler bulunmakla birlikte, bunlar sadece bacak konturu düzeltildikten sonra bacak derisi yumuşaklığı için tedaviye eklenir.

  Anestezi Yöntemi ve Süresi

  Bacak estetiği ameliyatları, tekniklerine göre 1-4 saat arasında sürmektedir. Ameliyathane ortamında yapılması gereken operasyon genel anestezi ya da sedasyon altında gerçekleştirilir.

  İyileşme Süreci

  Silikon protez kullanılarak yapılan ameliyatlar bir miktar ağrıya ve rahatsızlığa sebep olabilir. Liposhaping işlemlerinde de bir miktar ağrı olabilir. Ancak bu ağrı hastaların günlük aktivitelerini kısıtlayacak şiddette değildir.

  YAĞ ENJEKSİYONU

  Hastanın kendi yağ dokusunun kullanıldığı yöntemdir. Karın, basenden, belden, poponun alt ve dış tarafından ince kanüllerle yağ alınır. Alınan yer genellikle karın bölgesidir. Verilen yağ hücreleri yeni yerlerinde yaşamaya devam ederler orada bir dolgu maddesi görevi görürler. Yağ enjeksiyonunun başarısı verilen hücrelerin yaşamaya devam etmesine bağlı. Eğer verilen hücreler ölürlerse birkaç hafta sonra bütün dolgu etkisi ortadan kalkar. Kısaca ölü yağlar erir. Vücudu saran yağ dokusundaki herhangi bir sebepten kaynaklanan eksiklik, o bölgede istenmeyen bir görünüm oluşturur. Yağ enjeksiyonu - yağ doldurma - lipofiling uygulamaları ile yağ dokusunun eksik ya da zayıf olduğu bölgelere, yağ dokusu ile dolgu yapılarak daha düzgün bir görünüm kazandırılabilir.

  KOL ESTETİĞİ

  Kollardaki gevşemeler; yaşlılık, aralıklı kilo verme ve yer çekimine bağlı olarak kol arka ve iç kısmında sarkıklıklar meydana gelir. Sarkıklık ile birlikte birikmiş olan yağ dokusunun toparlama (germe) işlemidir. Kol germe ameliyatı (Brachioplasty) tek başına yapılabileceği gibi diğer vücut kontur düzeltme ameliyatları (karın germe, göğüs küçültme veya büyütme ve bacak germe) ile birlikte de yapılabilmektedir.

  Operasyon Yöntemleri

  Kol estetiği, deri kalitesinin iyi olduğu ve sarkıklığın olmadığı durumlarda, yani sadece yağ birikiminin fazla olduğu olgularda liposuction (lazer ile yağ alma) ile başarılı sonuç elde edilir. Ancak fazla yağ dokusu ile birlikte deri sarkıklığı var ise liposuction tek başına yetersiz olacaktır. Bu gibi durumlarda kol germe ameliyatı yapılmalıdır. Kol germe ameliyatı genel anestezi altında yapılabileceği gibi lokal anestezi altında da yapılabilmektedir. Kol iç ve arka kısmında (sarkık bölgede) elips şeklinde bir kesi yapılarak sarkık deri ve fazla olan yağ dokusu eksize edilir. Aynı seansta gerekirse kolun diğer bölgelerine lazer ile liposuction da yapılır.

  Anestezi Yöntemi ve Süresi

  Ameliyathane ortamında, genel anestezi altında gerçekleştirilir. Kesi yeri içten iki tabaka şeklinde dikilir, ameliyat sonunda kol yumuşak bir pansumanla sarılır. Doktorun önereceği korseyi 2-3 hafta kullanmalısınız..

  İyileşme Süreci

  İşlemden yaklaşık 1-2 saat sonra hasta evine gidebilir. Ertesi gün sargılar açılarak ameliyat bölgesi kontrol edilir ve hasta üç hafta süre ile özel kol korseyi giyer. Hastaya kollarını yüksek tutması önerilir ve üçüncü haftadan sonra kol hareketleri dışında spora başlanabilir.

  KAŞ KALDIRMA

  Kaş kaldırma ameliyatı ile kırışan çatık kaş çizgileri, alnın düşmesiyle baskı gören kaşların eski formuna sokulması ve burun hattınızın daha uzun görünmesi sağlanır. Genç ve orta yaş grubu hastalarda kaş kaldırma estetiği tek başına yeterli olabilirken, ilerleyen yaşlarda buna göz kapağı estetiği, alın ve şakak germe de eklenebilmektedir.

  Yapılma Nedenleri

  Kaşlar ve kaşların altında yer alan dokular, yaşlanma ve yer çekiminin de etkisiyle sarkmakta ve üst göz kapağı üzerine baskı yaparak göz çevresi estetiğini de bozabilmektedir. Kaşların sarkması sonucunda yüzde yorgun ve üzgün surat ifadeleri oluşmaktadır. Sigara kullanımı, kötü beslenme, stres, hava kirliliği ve cilt bakımının düzenli olarak yapılmaması ve yaş alma, kaşların estetik olarak düzgün görünmemesine sebep olur. Yüz felci, yüzdeki tümörler gibi hastalıklar da kaşlarda sarkmalarına yol açabilmektedir.

  Operasyon Yöntemleri

  Kaş kaldırma tekniği üç farklı yöntem ile uygulanır. Bunlar; iple asma, açık yöntem ve endoskopik uygulamalarıdır. Endoskopik teknik; kalıcılık ve iz kalmaması gibi nedenlerle günümüzde en çok tercih edilen güncel kaş kaldırma tekniğidir.

  Anestezi Yöntemi ve Süresi

  Hastane koşullarında genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon ortalama 1–2 saat sürmektedir.

  İyileşme Süreci

  Ameliyatın şekline göre hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. 2-3 gün morluk ve şişlik görülebilir. Endoskopik kaş kaldırma yönteminde kanama ihtimali neredeyse yoktur. Doktorunuzun onayı ile taburcu olduktan 2 gün sonra banyo yapabilir, 3 gün sonra işinize dönebilirsiniz.

  GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ

  Kişinin cinsel organındaki fiziksel ve estetik problemler, kişisel yaşam kalitenizi ve cinsel yaşam heyecanını bozabilir. Bu problem eşiğini genital bölge estetiği ile azaltmak amacı ile yapılan operasyondur.

  Yapılma Nedenleri

  Kadınların pek çoğu doğuştan veya yaptıkları doğumlardan sonra ya da yaşlanmanın getirdiği sebeplerle genital bölgeleri ile ilgili sorunlar yaşarlar. Bu sorunlar kadınların ve eşlerinin cinsel hayatlarını kötü etkileyebilir. Oysa tabu gibi görünen bu hassas konuda çok küçük cerrahi müdahalelerle büyük farklar yaratıla bilinir. Vajina dudaklarında oluşan şekil bozuklukları; simetrik olmama, sarkma gibi durumlar sebebi ile operasyon gerçekleştirilir.

  Operasyon Yöntemleri

  Genital bölge estetiği, kişinin fiziki ihtiyacına göre tek başına ya da bir arada uygulanabilir.

  1.Yağ enjeksiyonları:
  Aşırı kilo kaybı ardından, yer çekimi etkisi ve yaşın ilerlemesi ile genital bölge yağ dokusunu kaybeder, vajina dış dudakların içi boşalır ve sarkar. Kişi vücudun başka bir bölümünden alınan yağ dokusu işlemden geçirilerek saflaştırılır ve hem pubik bölgeye, hem de dış dudaklara verilir. Böylelikle genital bölgede dolgun ve genç bir görünüm elde edilir.

  2.Labioplasti : (İç dudak küçültme )
  Kadın dış genital bölgesinde şekil, büyüklük ve görünümde farklılık nedeniyle iç dudağın cerrahi müdahale küçültülmesi işlemidir. Normal hastada labial sarkıklık 1,5 cm iken labioplasti için başvuran hastalarda sarkıklık yaklaşık 4 cm’dir. Küçültme işleminde istenilen estetik görünümün kazanılmalı ayrıca duyu uçları da korunmalıdır.

  3.Vajinoplasti: (Vajina daraltma)
  Kadınlarda gebelik ve doğum sonrası genital bölgedeki vajina dış duvarının esnekliğinin artması sonucu gevşemesi durumuna müdahale edilmesidir. Basit bir cerrahi işlemle vajina daraltılarak bu sorun giderilebilir.

  4.Kızlık zarı onarımı:
  Kızlık zarı dikilerek onarılabilir, burada başarı yırtığın oluş zamanına ve dokuların vereceği cevaba bağlıdır. Kızlık zarının tamirinde esas amaç zarı eski anatomik yapısına kavuşturmak ve cinsel birleşme esnasında kanamanın meydana gelmesini sağlamaktır.

  Anestezi Yöntemi ve Süresi

  Ameliyathane ortamında gerçeklemesi gereken hassas bir müdahaledir. Genel anestezi, lokal anestezi, ya da sedasyon altında gerçekleştirilir. Genital bölge estetiği ameliyatları, yapılan yöntem ve işlemlere göre operasyon süresi 1-2 saat arasında sürer.

  İyileşme Süreci

  Genital bölge estetiği işlemlerinin çoğu ağrılı değildir. Sancı durumda basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilir. Hastalar genellikle aynı gün evlerine gönderilir.

  Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar